• narozen 1957
  • maturoval v Betlémské v roce 1976 a v roce 1981 dokončil Fakultu strojního inženýrství na ČVUT v Praze.

Po ukončení vojenské služby pracoval dva roky jako konstruktér ve Výzkumném ústavu zemědělské techniky v Praze, zde obdržel dvakrát hlavní cenu Zlatý klas za konstrukci zemědělských strojů na výstavě Země Živitelka.

Po nástupu do Československých automobilových opraven v Praze vedl oddělení technického rozvoje a projekt vývoje autobusů na pohon zemním plynem. Je držitelem několika patentů v konstrukci těchto motorů.

Od roku 1990 pracoval pro mnichovskou automobilku BMW jako hlavní technik a vedoucí rozvoje dealerské sítě v Československu. Vedl technickou sekci dovozců automobilů v Praze a byl členem rady Sdružení automobilového průmyslu.

Od roku 1992 po dobu deseti let vedl Nákupní oddělení BMW pro střední a východní Evropu. Zde se podílel na řadě projektů zavádění nových výrob automobilových dílů a výstavby nových dodavatelů. Byl také poradcem ministra průmyslu pro automobilový průmysl a založil a realizoval veletrh automobilových dodavatelů střední Evropy forCars v Mnichově. Spoluorganizoval a v roce 2002 doprovázel státní návštěvu premiéra Zemana do Bavorska a na jednání s automobilkou BMW.

V oblasti automobilového trhu se podílel na výstavbě dealerských sítí a dealerů automobilů BMW, Volvo, Nissan, Fiat a několik jich také provozoval. Řadu let pracoval pro koncern Continental, který zastupoval v České a Slovenské republice a státech bývalé Jugoslávie v oblasti distribuce brzdových komponentů pro osobní automobily.

Od roku 2003 je majitelem poradenské společnosti Svoboda & Partner Int. s pobočkami v řadě evropských zemí činné v automobilovém průmyslu spolupracující s řadou dodavatelských firem a výrobci automobilů.

Pro podporu vzdělávání založil nezávislou vzdělávací agenturu autoAkademie, která řadu let školí automobilovou techniku pro tisíce pracovníků autoservisů, a to jak doma tak i v zahraničí. Sám je také aktivním učitelem automobilové techniky.

V roce 2011 inicializoval založení Odborné rady SPŠS Betlémská a jako její předseda se podílí aktivně na plánech restrukturalizace a revitalizace školy.

Úvaha nad otázkou

Proč studovat Střední Průmyslovou Školu Strojnickou v Betlémské ulici v Praze?

Absolventi základních škol spolu s rodiči řeší každým rokem velmi vážnou otázku, jakým směrem by se v životě měl mladý člověk vydat. Které studium a s jakým zaměřením zvolit. Všichni si z tohoto pohledu přejeme zejména budoucí úspěšný profesní život se zajímavou prací, umožňující též seberealizaci jedince.

V úvodu položená otázka však není jen jedna, jsou to v podstatě otázky čtyři:

  • Proč studovat střední školu?
  • Proč studovat střední průmyslovku?
  • Proč studovat strojnickou průmyslovku?
  • Proč studovat průmyslovku v Betlémské?

Proč studovat střední školu?

Protože střední vzdělání je již dlouho minimálním standardem v naší společnosti, je to otevření cesty do úspěšného života, je to základ znalostí o složitém světě kolem nás jeho historii a cestě, kterou lidstvo muselo až do dnešní doby ujít.

Proč studovat průmyslovku?

Protože v dnešním světě již nestačí znalost pouze základních poznatků ve společenských a přírodních vědách, ale pochopení funkce toho co nás obklopuje. Průmyslové produkty jsou všude kolem nás, opírá se o ně každodenní život celé naší společnosti. Bez nich by dnešní svět nebyl funkční.

Proč studovat strojnickou průmyslovku?

Strojírenství je základnou našeho průmyslu již od doby průmyslové revoluce. To je také důvod, proč byla tato škola založena již před 175 lety. Ale strojírenství není již dávno o špinavých strojích, o průmyslové výrobě v černých halách plných prachu a kouře. Dnešní moderní strojírenská průmyslová produkce je o precizních počítači řízených výrobách s personálem ve světlých pláštích, o výrobách s přísnými ekologickými standardy.. A nejen to, strojnické profese jsou dnes požadovány v celé řadě firem činných ve službách. Od dopravních služeb, přes údržbu infrastruktury měst a regionů, až po služby při prodeji a údržbě malých zařízení, například automobilů i velkých strojních celků jako jsou zařízení průmyslových podniků a budov.

Stroje nás obklopují a usnadňují nám život. Proto je dobré, a pro život i příjemné rozumět tomu, jak jsou stroje zkonstruovány, jak a z čeho jsou vyrobeny, a jak fungují.

Proč studovat průmyslovku v Betlémské?

Protože je to škola s nejdelší historií v zemi, protože tradice 175 let úspěšné výchovy desítek generací techniků, tisíců absolventů, kteří vybudovali z naší země průmyslovou strojírenskou velmoc je zavazující i pro vzdělání dalších generací.

Protože je to škola s velikým zázemím dílen a laboratoří, kde si studenti mohou vyzkoušet práci v kovárně, truhlárně, obrábění kovů na strojích, měření fyzikálních vlastností a veličin ale i moderní počítačovou konstrukci.

Protože je to škola, jejíž jméno je v průmyslu pojmem a symbolem kvalitního středního vzdělání.

Přijďte a přesvědčte se o tom sami!

Ing. Zdeněk Svoboda
za odbornou radu SPŠS Betlémská

Aktuality

Letní sportovní kurz Kralupy nad Vltavou

26. květen 2023

Studenti si užívají pestrý sportovní program.          

Číst dál...

Datum zveřejnění výsledků 2. kola přijímacích zkoušek

26. květen 2023

Výsledky přijímacího řízení 2.kola přijímacích zkoušek budou zveřejněny buď 29.5.2023 v odpoledních hodinách, popřípadě 30.5.2023 v dopoledních hodinách.

Číst dál...

2. KOLO PŘIÍMACÍCH ZKOUŠEK

19. květen 2023

  SPŠS BETLÉMSKÁ VYHLAŠUJE 2. KOLO PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK   PŘIHLÁŠKY ODEVZDÁVEJTE – PONDĚLÍ 22. 5. 8:30 – 15:00                                                          ÚTERÝ     23. 5. 8:30 – 15:00 SOUČÁSTÍ PŘIHLÁŠKY JE:             1)  Potvrzení o zdravotní způsobilosti                                                                 2)  Protokol o výsledcích jednotné přijímací zkoušky CERMATU Uchazeči s odlišným mateřským jazykem obdrží...

Číst dál...

Úprava hodnocení

03. květen 2023

Po stížnosti rodičů došlo k procentuální úpravě hodnocení, ale úprava bodového hodnocení nemá na pořadí přijatých a nepřijatých žáků žádný vliv. Bylo dodrženo zákonné nařízení-60 % za přijímací zkoušky. Pořadí žáků se úpravou nezměnilo a rozhodnutí jsou platná.

Číst dál...