tisk

Projekty a soutěže

Vážení přátelé,

design patří , jak víte, mezi oceňované kategorie naší soutěže. Rád bych vysvětlil hodnotící kritéria a nabídl tak možnost, abyste se na věc zaměřili, využili svou kreativitu.

Design je slovo označující souhru mezi funkčností a estetikou. Funkčnost nechám jiným kapitolám tohoto blogu a uvažujme o estetice.

1) Inspirace obdobím

Technika se rychle vyvíjí, ale má podobně jako architektura své slohy, příznačné pro určitou dobu.

Stačí zahlédnout detail a evokují se vám souvislosti. Je potřeba si zmapovat jednotlivé dekády.Vžít se do jejich rukopisu a navrhnout pak retromotor.Pro práci vám pomůže studovat letadla, auta, elektromotory, ale i žehličky a ostatní domácí spotřebiče, u kterých je estetická náročnost vždycky vysoká.

2) Inspirace firmou

Jsou firmy jejichž produkty si nesou určitou vizáž napříč historii. Jde o auta, motocykly, modely letadel, lyže, kladkové luky, nebo třeba stavebnici Merkur...Každý má své favority, které zná lépe.

3) Inspirace okolím

Nejtěžší disciplína je transformovat inspiraci z přírody (nebo třeba nějaký starý ornament) do vašeho designu.

Člověk se musí zamyslet nad pohledovou vyvážeností hmot. Uvědomit si proporčně rušivé prvky. Vidět, že motor je určený pro pohyb - různá řešení setrvačníku.

Do estetiky nedílně patří i zpracování.

Kdo neví jak uhladit těsnění ze silikonového tmelu, ať to zkusí mýdlovou vodou a dřevěnou sochařskou špachtlí. (Spoj je nutné předem dobře odmastit- benzín, lépe perchlor)

No to už jsem se dostal zas zpátky k funkčnosti.

Přeji vám hodně zdaru v letošním ročníku

Miloš Milner NTM

Copyright © 2018 - SPŠS Betlémská, All rights Reserved

TOPlist