tisk

Aktuality

Výstava Dělat věci tak, aby šly

 

Dne 4. 10. 2016 v 18:00 hodin byla v budově naší školy slavnostně zahájena výstava k nedožitým osmdesátinám designéra Václava Krále.

 

Dělat věci tak, aby šly.

 

Návštěvníky již u vchodu školy zaujal automobil Tatra Prezident, který vznikl na základě návrhu Václava Krále ze známé Tatry šestsettřináct.
Učebna strojů, proměněná na výstavní prostory, se postupně plnila návštěvníky všech věkových kategorií, které spojil zájem o dílo designéra, který svými návrhy, životním postojem a přístupem k lidem i technice zasáhl nejen je.
Ředitel školy Ing. Miroslav Žilka, CSc. přivítal rodinu Václava Krále a další významné hosty. Zdůraznil význam osobnosti Václava Krále, který zůstává vzorem i pro současnou mladou generaci.
Vernisáž moderovala statutární zástupkyně ředitele školy PhDr. Machyčková. V úvodním slovu vyzdvihla význam designéra Václava Krále a jeho vztah k naší škole, kterou absolvovali oba jeho synové, a kde on pedagogicky působil. Oficiálně oznámila
 
přejmenování prostor výstavy na Učebnu Václava Krále.
Na její řeč navázal Ing. Jiří Král, který vzpomněl na svá studentská léta a hlavně na tvorbu a pedagogickou činnost svého otce. Protagonisté výstavy Ing. Jaroslav Redl a Ing. Martin Nermut následně svými slovy přiblížili zrod myšlenky a průběh realizace výstavy. V závěru pak nezapomněli poděkovat všem, kdo se na ní jakýmkoli způsobem podíleli. K slzám dojatá manželka pana Václava Krále slavnostní úvod výstavy svými děkovnými slovy uzavřela.
Návštěvníci se hned poté mohli začíst do nástěnných textů a prohlédnout si obrazy, modely a další exponáty charakterizující celoživotní dílo pana Václava Krále. Ti nejmenší si zase vyzkoušeli autodráhu, na které se proháněly makety autíček navržené a vytvořené žáky a pedagogy podle skutečných automobilů z dílny pana Václava Krále.
Atmosféra výstavy byla prodchnuta dobrou náladou diskutujících, nebo do myšlenek a vzpomínek ponořených návštěvníků, kteří postupně procházeli prostorami expozice, která bude pro veřejnost otevřena každý čtvrtek od 15.00 – 18.00 hod až do konce listopadu 2016 a také při Dnech otevřených dveří v úterý 18.10. a v sobotu 3.12. 2016.

Výstava Dělat věci tak, aby šly